Menu

Słownik

Poniżej krótki słownik (słowniczek raczej) terminów modelarskich, modelarskawych oraz kolejowych i kolejarskich, z którymi to terminami możecie się spotkać na tejże stronie:

BRUDZING – (ang. weathering) to szereg technik – głównie malarskich – mających na celu uzyskanie efektu zużycia lub wpływu warunków środowiska na tabor. Mamy tu nanoszenie: zapylenia, zasmolenia, zaolejenia, zardzewienia, zacieków, zaschniętego błota, zapomniałem co jeszcze…

CZAJNICZEK – (imbryk, samowar) do końca nie wiadomo, czy to angielskie, czy carsko-rosyjskie określenie modelu parowozu.

DRUTOLOGIA – nauka i praktyka klejenia niekartonu z kartonem. Krótko mówiąc, chodzi o części wykonywane z drucików, pręcików, rureczek i patyczków, które to wykonane są z metali, plastików, drewna i innych materiałów, a mają za zadanie imitować: cięgna rury, pręty, linki itd.

DYNKS – (wihajster, cuś, szpej) za Słownikiem Języka Polskiego: potocznie: niewielka rzecz, której mówiący nie potrafi nazwać; dinks. U nas to nazwa własnoręcznie wykonanego przyrządu (niejednokrotnie autorskiego pomysłu), który to przyrząd ma – przynajmniej z założenia – usprawnić pracę modelarza.

DZIĘCIOLENIE – to nic innego jak tylko mozolne wycinanie otworu samym „dzióbkiem” nożyka modelarskiego/skalpela polegające na robieniu wielu malutkich dziurek jedna obok drugiej, aż zleją się w linię. Można w ten sposób wyciąć dowolny kształt, trzeba tylko mieć dobry wzrok i anielską cierpliwość.

KANCIAK – bardzo mocno uproszczony model pojazdu – w zasadzie sprowadzony do graniastosłupów i walców.

LASERY – oferowane przez niektóre wydawnictwa wycięte laserem elementy modeli. Najczęściej są to koła lub elementy szkieletu wycinane w tekturze 0,5–15, mm. Wielu purystów uważa je za wymysł Szatana i potępia w czambuł używanie tego paskudztwa, podobnie jak części fototrawionych, toczonych z metalu, odlewanych z żywicy.

LODÓWKOWIEC – kompresor wykonany metodą chałupniczą, zazwyczaj z lodówki (konkretnie z jej agregatu), gaśnicy kilku rurek. Trzeba mieć też holajzę. Albowiem z powodu kajli na iberlaufie trychter rzeczywiście robiony jest na szoner, nie zaś krajcowany, i bez holajzy w żaden sposób nie udałoby się zakrypować lochbajtel w celu udychtowania pufra i danie mu szprajcy przez lochowanie śtendra, by roztrajbować ferszlus, który dlatego źle działa, że często droselklapa tandetnie zablindowana i ryksztosuje.

MODELARSKA GROSZÓWKA PORÓWNAWCZA –  dodatkowy przedmiot umieszczany na zdjęciu modelu, mający na celu uzmysłowienie oglądającemu jak malutkie maleństwo wyszło spod ręki modelarza. Przyjęło się, że jest to najdrobniejsza moneta dostępna w danym kraju. W Polsce – rzecz jasna – jest to moneta jednogroszowa. Moneta jednogroszowa umieszczana przez modelarzy na zdjęciach ma średnicę od 15,5 mm do 50 cm.

PÓŁKOWNIK – model, który został zakupiony celem sklejenia, jednak w bieżącej pięciolatce nie wszedł do planu realizacji. Zalega na półce, skąd bierze się jego nazwa. Półkowniki przybywają w stałym tempie i służą głownie do przeglądania przez właściciela/wykonawcę. Istnieje przesąd, że półkownik odsprzedany drugiemu modelarzowi może być sklejony w najbliższym możliwym terminie. * Potrzebne źródło informacji

PRZYDAŚKA – Przedmioty (normalnie zaliczane do odpadków, złomu i śmieci) gromadzone przez osoby cierpiące na syndrom chomika

PURYSTA – modelarz o tak fundamentalnych poglądach, że sam Freud by osiwiał. Zasadniczo skleja TYLKO I WYŁĄCZNIE modele w standardzie, posługując się TYLKO I WYŁĄCZNIE nożyczkami i gumą arabską (organiczny klej szkolny z czasów PRL-u).
guma_arabska

STANDARD – sposób wykonania modeli kartonowych. Modele “w standardzie” mają tylko części przewidziane w wycinance (wszystkie części z wycinanki są do modelu przyklejone!!!). Modele takie nie mają malowania, bajerów, laserów, silników, lampek, kalkomanii itd. Czasem dopuszcza się retuszowanie krawędzi.

SYNDROM CHOMIKA – Zazwyczaj nabyty syndrom kompulsyjnego gromadzenia różnego rodzaju przedmiotów celem późniejszego ewentualnego wykorzystania do budowy modeli. Gromadzone przedmioty zazwyczaj są przez normalnych ludzi określane mianem śmieci i odpadków, jednak dla modelarzy są to przydaśki.

3 myśli nt. „Słownik

olivcia

Tata, mojej koleżance Milenie podoba się nasza strona. Powchwaliła mnie za sklejenie modelu Tkt48. Milena też chce taką koszulkę z logiem strony. Jej koszulka musi mieć wymiary 152 cm. KUMASZ BAZE??? Kofam cie…

Odpowiedz
  Viking_BB

  Koszulki będą w kwietniu lub w maju 🙂

  Odpowiedz
 • Pingback: Przygotuj się przed, a uśmiechniesz się po. - Kartonowa kolej

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Udowodnij, że nie jesteś robotem *

  Secured By miniOrange