Menu

Kartonówki

Modelarstwo kartonowe to dość szerokie pojęcie. Mieszczą się w nim zarówno modele sylwetkowe, jak i mocno zdetalizowane modele redukcyjne. Podstawowym budulcem jednak zawsze pozostaje papier w różnych odmianach. Modele kartonowe można budować wykorzystując:

Modele można także waloryzować:

Modelarstwo kartonowe ma w naszym kraju długą tradycję (przedwojenną).  W latach PRL-u tę formę działalności obywateli wspierała LOK, wydając Małego Modelarza. Później zaczęły powstawać inne wydawnictwa, oraz firmy specjalizujące się w tej dziedzinie modelarstwa. Modele z roku na rok są coraz lepiej dopracowane, rozdetalowane i wierniejsze oryginałom.

Modelarstwo jest zamiłowaniem, które kształtuje kreatywność, precyzyjność, systematyczność, cierpliwość. Modelarstwo uczy poszukiwania wiedzy z różnych dziedzin i praktycznego wykorzystania tejże. Moim zdaniem to świetne zajęcie zarówno dla uczniów szkół na zajęciach z Techniki, jak i osób dorosłych. Wielu modelarzy to osoby “w sile wieku”, które po kilkunastu latach przerwy (wychowanie własnego potomstwa, zbudowanie własnego biznesu itp.) wróciło do pasji z lat szkolnych.

Modelarstwo kartonowe ma jeszcze jedną zaletę. Nie musimy na modele wydawać wielkich sum (ceny wycinanek zaczynają się od kilku złotych), a sam warsztat można ograniczyć do kilku narzędzi. Absolutne minimum to:

Każdy modelarz musi pamiętać o jednej podstawowej sprawie. Modelarstwo to hobby/pasja i ma sprawiać radość i satysfakcję. Modelarstwo to nie wyścigi, ani powód do zaciekłego konkurowania z innym modelarzem. Tutaj nie ma nic “na siłę”!

Życzymy zatem wszystkim modelarzom wiele radości z aktu tworzenia modelu oraz satysfakcji po jego ukończeniu.

 

Secured By miniOrange