Menu

Zastal 410d w skali 1:45 – relacja z budowy cz. 3

3 kwietnia 2018 - Relacja z budowy

Tak, jest mi wstyd, że poprzednia relacja z budowy lokomotywy Zastal 410d była ponad rok temu. Jednak modelu powoli przybywało, a ostatnimi czasy tempo znacznie wzrosło, i mój szkrabek jest niemal gotowy.

Jako, że model jest malutki, to wewnętrzne ściany trzeba pomalować przed sklejeniem, inaczej ciężko by było operować pędzlem. Podłoga została pomalowana pędzlem, a ściany aerografem. Szary na wnętrze to farbka “Grey High Light A.MIG-910” od MIG Ammo.

Rzecz jasna wnętrze ma nosić ślady intensywnego użytkowania, dlatego namalowałem obicia, otarcia i uświnienia wykorzystując techniki, których użyłem przy budowie Adolfika.

Po pomalowaniu, trzeba było ścianki skleić w pudełko, a na wszystko daszek.

Przyszedł czas na nałożenie koloru bazowego. Dla ożywienia modelu, wykonałem delikatną modulację koloru, a krawędzie lekko przytarłem suchym pędzlem rozjaśniając je.

Jako, że nie miałem kalkomanii z oznaczeniami typu lokomotywy, postanowiłem nakleić numer boczny. Wszak lokomotywy przemysłowe były malowane różnorako w zależności od zakładu, w którym pracowały. Przyjąłem taki wzór za prawdopodobny.

Kółeczka mam wycięte laserowo w firmie KoTeBi – jak zwykle – i pomalowałem na czerwono z białymi bandażami.

Teraz mniej przyjemnie – drutologia. Barierki to nie jest mój ukochany element, ale trzeba go zrobić. Wykonałem je z miedzianego drutu 0,8 mm2 klejąc poszczególne części cyjanoakrylem.

A tutaj wycieraczki. Nakleiłem na nieco dłuższe trzpienie, które przyciąłem po pomalowaniu.

Skoro już mamy podoklejane wszystko (poza barierkami) można się zabrać za nakładanie efektów. Generalnie polega to na pomalowaniu washem zakamarków i powierzchni.   Ja użyłem 3 odcieni: “Neutral grey”, “Summer Kursk earth” i “Africa dust efects” od AK International. Następnie żmudne zmywanie white spiritem zachowując pionowy kierunek “ściekania”.

Do tego troszkę obić i przetarć…

…i gotowe do zamontowania barierek. Dlaczego tak? Bo gdyby barierki były zamontowane, operowanie pędzlem byłoby utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange