Menu

Tadeusz Dąbrowski “Kartonowa kolej, poradnik modelarza” – recenzja

26 czerwca 2017 - Recenzje

Kilkanaście dni temu pojawiła się w sprzedaży nowa książka dla kartonowych modelarzy kolejowych. Autorem jest nie kto inny, tylko Tadeusz Dąbrowski – ojciec chrzestny polskiego kartoniarstwa kolejowego. Już kiedyś na naszym portaliku polecałem wiekową już książkę tego autora, tym razem – świeżaczek 🙂 A skoro już nasza nazwa pojawia się w tytule 😉 to koniecznie trzeba o tym dziele rzec choć słów kilka!

Okładka

Obiektywnie

Książka ukazała się za sprawą Stefana Stachowicza z firmy KOTEBI oraz Wydawnictwa Amarand Studio. Na 72 stronach 19×19 cm kredowego papieru opisano 27 zagadnień dotyczących kartonowych modeli kolejowych, i bogato zilustrowano. Celowo nie piszę “okraszono”, gdyż ilustracje są czarno-białe, jednak był to zamysł celowy, aby nadać woluminowi charakter czysto techniczny. Cena nie jest jakoś bardzo zastraszająca (22 zł) a książkę można kupić w sklepie Świat Modeli KOTEBI.

Subiektywnie

Myślę, że jest to poradnik dla początkujących modelarzy, co więcej – modelarzy młodego pokolenia, ceniących sobie oszczędność słów, i preferujących obrazki, schematy czy (ostatnio modna pokraka słowotwórcza) ikonografiki. Nie sądzę, aby ktokolwiek miał problemy ze zrozumieniem tekstu. Autor prowadzi nas podobnie jak w poprzedniej książce przez co raz to trudniejsze tematy. Pojawia się nawet nieśmiertelna SM 03 🙂 Równolegle poznajemy budowę taboru i infrastruktury kolejowej, oraz tajniki zarówno obróbki, jak i klejenia kartonu, a nawet projektowania modeli. Na fotkach widać znajome skądinąd modele pana Tadeusza (kto sklejał Delta_Te, ten wie o czym piszę), ale nie tylko.

Moim skromnym zdaniem tę książkę można polecić początkującym modelarzom, oraz tym, którzy “chcieli by, a boją się”. Modelarze doświadczeni mogą potraktować to wydawnictwo bardziej “kolekcjonersko” 😉 W moich oczach to świetny prezent dla młodzika/juniora, i zapewne wiele tych książek rozdam jako nagrody w konkursach.

Można:

czego autorowi, Wam i sobie życzę.

Przykładowa strona

2 myśli nt. „Tadeusz Dąbrowski “Kartonowa kolej, poradnik modelarza” – recenzja

  • Pingback: II Międzynarodowy Przegląd Modelarski Bielsko-Biała 2017 - Kartonowa kolej

  • Pingback: Rumun na dioramce Piotra – relacja Piotra - Kartonowa kolej

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Udowodnij, że nie jesteś robotem *

    Secured By miniOrange