Menu

Recenzja: „Modele kartonowe wagonów i lokomotyw”

3 marca 2015 - Recenzje

Na rynku księgarskim jest wiele pozycji, które powinny zainteresować modelarza kolejowego. Absolutnym klasykiem jest książka Tadeusza Dąbrowskiego pt. “Modele kartonowe wagonów i lokomotyw“. Została wydana przez WKŁ w 1985 roku, zatem dostępna jest już tylko w drugim obiegu i w bibliotekach.

Książka ta zawiera kompendium wiedzy zarówno z dziedziny budowy prawdziwego taboru, jak i technik modelarskich. Co prawda dzisiejsze modelarstwo jest bogatsze o “chemię i lasery”, jednak podstawy są od początku te same. Od pana Dąbrowskiego nauczymy się jak kształtować karton, jak go ciąć i sklejać, jak robić elementy z drutu itd. Poznamy wiele tajników analogowego projektowania kartonówek, ale pomogą nam one znakomicie przy pracy z programami graficznymi.

Autor prowadzi nas przez kolejne etapy doświadczenia modelarskiego proponując coraz to bardziej skomplikowane modele. Modele te są przygotowane i “policzone” dla skali 1:45 (tak, tak – mojej ulubionej, i to dzięki tej książce między innymi).
I tak, z pomocą pana Tadeusza mamy możliwość wykonania:

Co ciekawe, autor pomyślał też o bajerkach w swoich modelach. Wyposażył je w napęd, oświetlenie czy samoczynne sprzęgi!!! Jeśli ktoś szuka porządnej porcji wiedzy na udany start w kartonowe modelarstwo kolejowe, to musi szukać okładki pokazanej poniżej:

okładka

T. Dąbrowski “Modele kartonowe wagonów i lokomotyw”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange