Menu

TKp30 (Elna 6) w skali 1:45 – galeria modelu

22 lipca 2018 - Galeria modelu

Przedstawiam zdjęcia wykonanego przeze mnie modelu polskiego parowozu Tkp30 w preferowanej na tym forum skali 1:45.
Model pochodzi z wydawnictwa ANSWER-Kartonowe Hobby z 2003 roku. Jest więc relatywnie dość stary – ale wybrałem go dla siebie świadomie. Chciałem wykonać “bezstresowo” pierwszy większy model kolejowy w skali 1:45 (po kilku “maluchach” wykonanych w skali H0). Wobec dzisiejszego “zalewu” rynku modelarskiego kartonowymi modelami kolejowymi w skali 1:45, ale z przeskalowanych komputerowo opracowań dużych modeli dla skali 1:25 – obawiałem się wielu problemów. Między innymi tego, że musiałbym decydować – które drobiazgi są już dla mnie niewykonalne w skali 1:45. To byłoby dla mnie za bardzo stresujące. Wybrałem więc jeden z pierwszych kolejowych modeli kartonowych opracowanych dla skali 1:45.

O lokomotywie

Parowóz Tkp30 jest dość nietypowy – tendrzak wyprodukowany w 1930 roku tylko w ilości 2 sztuk dla Polskiego Przedsiębiorstwa Kolejowego w Rawiczu przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Był to ciężki parowóz przemysłowy wyprodukowany na podstawie dokumentacji niemieckich parowozów typu ELNA 6. Ten typ zapisał się w historii rozwoju techniki jako jedna z pierwszych udanych standaryzacji w produkcji parowozów – rozwinięta później do perfekcji w produkcji wojennej niemieckiej lokomotywy typu BR52.

O modelu

Model wykonałem „prosto z pudełka” – bez własnych doróbek i kombinowania. Tylko to co przewidział autor. Model jest malowany farbami akrylowymi GUNZE przy pomocy aerografu. Na końcu wielokrotnie takoż lakierowany bezbarwnymi lakierami w tonacjach błyszczących, satynowych i matowych – w zależności od miejsca. Kocioł – błyszczący, dach budki maszynisty i skrzynia węglowa – matowa. Ostoja i koła w kolorze czerwonym, aby nie było efektu „cukierkowego” – prysnąłem i „zgasiłem” czerwień matowym lakierem bezbarwnym z dodatkiem jednej kropli czarnej farby.

W modelu zastosowałem kilka „tricków” modelarskich:

Miłego oglądania.
Zdzisław

Galeria

Jedna myśl nt. „TKp30 (Elna 6) w skali 1:45 – galeria modelu

Arturo

Jest pięknie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange