Menu

Semafor kształtowy ANSWER 1:45

2 lutego 2016 - Galeria modelu

Semafor generalnie

Dawno dawno temu, kiedy nie było jeszcze elektrowozów, ruchem pociągów kierowano za pomocą urządzenia zwanego: semafor. Poza parowozem i szynami to chyba najbardzoej jednoznacznie kojarzący się z koleją przedmiot. Skoro infrastruktura to też część kolei – podlega modelarskiemu zainteresowaniu. Dla klejących makiety czy dioramy, semafor jest wręcz obowiązkowy!

Semafor w ujęciu Answera

Muszę przyznać, że ten model był półkownikiem (patrz słownik) przez ponad rok. Laserowo wycięty model nabyłem w wydawnictwie Answer razem z innymi modelami, i jakoś tak zawsze coś go wyprzedziło. Model zawiera trzy nieduże arkusiki o różnych grubościach kartonu. W końcu nadejszła wiekopomna… i na początek ZONK! Do modelu nie dołączono instrukcji montażu. Znaczy się jest rysunek złożonego modeliku, ale cieżko rozpoznać gdzie idą które części, a i numeracji jako takiej nie ma. Co prawda, na Konradusie jest relacja z budowy, ale większej i bogatszej wersji (1:25), i mija się nieco z rzeczywistością w skali zero.

Semafor po mojemu

Chciał, nie chciał, trzeba było wysilić resztki intelektu zaplątanego w zwoje mózgowe i… udało się! Sam model jest nieskomplikowany, i wszystko do siebie pasuje. W ruch poszły też farbki: bazowy kolor to pactra, a efekciarstwo to vallejo. Jedynie czerwony jest kombinowany: Cytadel “Mephiston red” a na nim odrobina lakieru, dla wyrównania faktury. Pewną zagwozdkę sprawiły mi folie do przesłon lamp, ale i na to się znalazł sposób. Wykonałem je z koszulek na dokumenty. Koszt około 1 zł za sztukę, dostępne w każdym papierniczym w wielu kolorach.

Podpowiedź dla malujących modele. Jeśli użyjecie pactry jako koloru bazowego, to można używać vallejo jako washy. Redukują się idealnie w zasadzie do zera przy pomocy alkoholu izopropylowego (zwykła okowita zapewne też im poradzi), a pactra jest nań odporna!!!

Tak oto do mojej kolekcji trafił waloryzowany model semafora kształtowego w skali 1:45 wydawnictwa Answer. Na ostatnim zdjęciu widać semafor z powstającą ostatnio lokmotywą TKh100-55 oraz sylwetką kolejarza w skali zero.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange