Menu

Parowóz Tr 203 wydawnictwa ADW w skali 1:45

9 września 2015 - Galeria modelu, Opis taboru

Trochę historii

Parowozy serii Tr 203 zostały wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Tr-ki wypuściły zakłady ALCo, Lima i Baldwin (to 3 różne zakłady). Parowozy te miały służyć Korpusowi Transportowemu Armii USA walczącej w Europie (The United States Army Transportation Corps, USATC). Po zakończeniu wojny Polska zakupiła 500 sztuk takich parowozów pochodzących z demobilu właśnie amerykańskiej armii. Maszyny te zostały rozlokowane na terenie całego kraju.

Jako, że mieszkam w linii prostej prawie 16 km od Katowic oraz 33 od Bielska-Białej, to najbliższą mi parowozownią, w której stacjonowały parowozy serii Tr 203 była Parowozownia Katowice. Zaglądały i do mojej wioski, jednakże tylko po jadło i coś mokrego. Węgiel z wodą znaczy się. Daty 01.01.1965 na inwentarzu Katowickiej parowozowni znajdowało się 30 sztuk parowozów Tr203, a ogółem w Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych naliczyłem ich 83.

Aktualnie w Polsce zachowały się jedynie 2 parowozy tej serii:
Tr203-296 w Jaworzynie Śląskiej oraz Tr 203-451 w Warszawie.
Co ciekawe, kolejne dwa parowozy tej serii zostały sprzedane do Wielkiej Brytanii. Był to sprzedany w 1977 r. Tr 203-474 z parowozowni Katowice oraz sprzedany w 1992 roku Tr 203-288 z parowozowni Zbąszynek.

O modelu

Skala 1:45 została wybrana z racji rozmiarów modelu, gdyż – jak wiadomo – rozmiar ma znaczenie! Dawno temu interesowałem się po trochu skalą H0, a 1:25 jest dla mnie stanowczo za duża (są pewne granice). Parowóz Tr 203 poszedł na pierwszy ogień, jako maszyna do przetarcia szlaków z prostego powodu. Po prostu Tr-ka jako pierwsza wpadła w moje łapiszcza, jeżeli by spojrzeć na modele kolejowe w powyższej skali.
Budowa tegoż mobilnego czajnika trwała: 10 miesięcy i 4 tygodnie.
Błędów ze swej strony się nie ustrzegłem, zadowolony jestem, początkującym nie polecam, bo trudny.

Zacny to widok na półce, ten parowóz.

Wymiary modelu

Długość: 41 cm
Wysokość: z podstawką i kominem 12 cm
Szerokość: 6 cm

Galeria modelu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange