Menu

Międzynarodowy Przegląd Modelarski Bielsko-Biała 2016 – relacja z imprezy

29 października 2016 - Imprezy modelarskie

Trochę trwało zanim się w sobie zebrałem i usiadłem do tej relacji, czy raczej sprawozdania, ale udało się.

Z czym się to je?

Nie przypuszczałem ile pracy i energii wymaga zorganizowanie takiej imprezy, jak Międzynarodowy Przegląd Modelarski. Na szczęście przyszło mi pracować z rewelacyjnymi ludźmi, którzy dali z siebie wszystko, a zróżnicowanie zawodowe zaowocowało tym, że ogarnęliśmy temat bez większej pomocy od zewnętrznych fachowców. Kilka miesięcy pracy przed godziną zero, 3 dni po 18 godzin w trakcie trwania imprezy, a potem jeszcze sprzątanie i porządki. Jednak opłacało się.

Są powody do dumy

Bez udawanej skromności powiem, zże impreza przeszła wszelkie oczekiwania zarówno uczestników, jak i nas – organizatorów. Nie zaliczyliśmy żadnej większej wpady, nie skoczyliśmy sobie do gardeł, a rozmach przeglądu został zauważony i doceniony “w świecie”.

Na stołach pojawiło się ponad tysiąc modeli – zarówno plastikowych, jak i kartonowych, z czego prawie 800 wystartowało w konkursie. Rozdanych zostało ponad 200 wyróżnień i kilka nagród specjalnych, w tym puchary Prezydenta Miasta i nagrody specjalne (również ufundowane przez kartonowakolej.pl).

Pierwsza sala wystawowa w niedzielę rano

Pierwsza sala wystawowa w niedzielę rano

Druga sala wystawowa w niedzielę rano

Druga sala wystawowa w niedzielę rano

Puchary i medale, które rozdaliśmy

Puchary i medale, które rozdaliśmy

Ceremonia rozdania nagród

Ceremonia rozdania nagród

Nie ukrywam, że do sukcesu MPM-u walnie przyczynili się sponsorzy oraz organizatorzy atrakcji dodatkowych. Tu wielki ukłon w stronę kolegów z zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej “Breda”, którzy w mundurach Brygady Pancernej generała Maczka prezentowali historyczny sprzęt wojskowy. Dzięki głównemu sponsorowi imprezy dzieciaki zwiedzające wystawę mogły uczestniczyć w szybkim kursie pierwszej pomocy i popastwić się na fantomach resuscytacyjnych. Ekipa Lukas Motorsport umożliwiła oglądanie wyścigowej “dziewięćsetjedenastki” Porsche.

Wojacy z grupy rekonstrukcyjnej "Breda"

Wojacy z grupy rekonstrukcyjnej “Breda”

Wyścigówka Porsche należące do Lukas Motosport, w tle maszyny Bredy

Wyścigówka Porsche należące do Lukas Motosport, w tle maszyny “Bredy”

Równie ciepłe słowa nalezą się naszym młodym wolontariuszom pilnującym tak wielu spraw, że nie sposób wszystkiego wymienić.

Kolej na kolej

Modele kolejowe, które nie śmigają po makietach, to raczej niszowa gałąź modelarstwa – nie ma co ściemniać. Mimo tego na MPM-ie pojawiło się kilka świetnych modeli. W konkursie brały udział wielkie modele w 1:25 i kilka w H0. Plastikowych modeli było tyle, co kot napłakał, choć ich jakość nie była opłakana. Poza konkursem można było zobaczyć żywiczne modele kolegi Tomka Marszałka, który oferuje je w sprzedaży: http://www.armorymodel.eu/ – nadmienić tylko muszę, że są w skali pancerniackiej 1:35.

Żywiczna pancerna kolej Tomka M.

Żywiczna pancerna kolej Tomka M.

Nagroda specjalna za specjalne modele

Z początku przewidziałem jedną nagrodę specjalną: “za najbardziej intrygujący kartonowy model kolejowy”. Nagrodą celowałem raczej w juniora lub seniora. Niespodziewanie jednak do konkursu zgłosił się młodzik z dioramką, która rozłożyła starego Vikinga na łopatki. Otóż baaaardzo młody człowiek z Bielska wykonał z kartonu makietkę, na której znajdował się modelik dostępny na naszej stronie. Technicznie model nie był mistrzostwem świata, ale własną inwencją i zaangażowaniem w projekt młody modelarz o imieniu Adaś pokazał klasę światową!

Dioramka Adasia

Dioramka Adasia

Po sobotnim sędziowaniu i obliczaniu wyników wróciłem do domu ok. 1:00 w nocy, i zaraz zacząłem szukać precjozów, które mógłbym ofiarować Adamowi w ramach dodatkowej nagrody specjalnej.

Podsumowując:

Nastawnia Marka

Nastawnia Marka

Dioramka Adasia

Dioramka Adasia

Nagroda dla Adasia, Marka niestety nie było z nami osobiście, nagrodę odebrał opiekun klubu modelarskiego z Rudy Śląskiej.

Nagroda dla Adasia, Marka niestety nie było z nami osobiście, nagrodę odebrał opiekun klubu modelarskiego z Rudy Śląskiej.

Gratulację jednak kieruję do wszystkich modelarzy. Pokazaliście świetne modele, pięknie wykonane i super wyeksponowane. Liczę, że za rok zobaczę więcej kolei na MPM-ie 🙂

Szkoda, że jako organizator nie miałem okazji pogadać dłużej z uczestnikami imprezy, bo nic tak nie wzbogaca jak rzeczowa (a czasami nawet ta mniej poważna i rzeczowa) pogadanka z kolegami po fachu.

Do zobaczenia w październiku 2017 roku.

Galeryjka

Nie było wiele czasu na fotografowanie, niemniej to i owo złapałem, i możecie obejrzeć poniżej. Komu jednak mało – zapraszam na stronę domową imprezy, gdzie zamieszczonych jest więcej fotek.

Komu było mało, niech zajrzy do galerii na stronie MPM-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange