Menu

Recenzja: Lokomotywy – polskie konstrukcje

2 lipca 2015 - Recenzje

Na ostatnie (dziwnie okrągłe) urodziny dostałem od mojego kochanego “babińca” (żona, córki i kot-samica) kilka albumów o tematyce kolejowej. Jednym z nich jest album zredagowany przez pana Tadeusza Irteńskiego pt. “Lokomotywy – polskie konstrukcje“.

Jaka jest ta książka?

Od razu muszę zwrócić uwagę, że tytuł publikacji jest nieprecyzyjny, bo:

Teraz już będą pochwały.
Po pierwsze: album jest obszerny (128 stron), wydany w dużym formacie i twardej oprawie na ładnym gładkim papierze.
Po drugie: poza liniowym taborem PKP, w publikacji zostały też opisane prototypy, przeróbki i unikaty (jak choćby EP23).
Po trzecie: poza podstawowymi danymi technicznymi, znajdziemy opis historii modelu, a czasem i ciekawostki. Każdy model ma przynajmniej jedno duże zdjęcie, a zdjęcia dobrano tak, aby przedstawiały pojazdy w różnych etapach ich eksploatacji.
Po kolejne, ale nie mniej ważne: album jest w sprzedaży w naprawdę przystępnej cenie!

Dla kogo jest ta książka?

To chyba kompletny zbiór, zawierający tabor lokomotyw produkowanych i użytkowanych w Polsce: parowozów, elektrowozów i spalinowozów. Mamy tu opis, fotki i dane techniczne podane w formie tabelarycznej – umożliwiającej wygodne porównywanie. W mojej ocenie to doskonała pozycja na tak zwany start w zagłębianie się w tematykę kolei. Dzięki tej książce mona się nauczyć rozpoznawać sylwetki oraz przeznaczenie poszczególnych maszyn. Oczywiście nie ma tu drastycznych szczegółów technicznych, ale nie są one potrzebne w takim zestawieniu.

Ciekawostką jest to, że przy opisie lokomotyw TKr 55 oraz EL200, z racji skąpej ilości zachowanych fotografii, mamy fotografie modeli kartonowych. Oba modele zostały wydane w naszym kraju i są nadal dostępne w sprzedaży 🙂

Okładka

Okładka Lokomotywy - polskie konstrukcje

Tabliczka znamionowa książki

Opracowanie: Tadeusz Irteński
Wydawca: Wydawnictwo SBM sp.z o.o.
Wydrukowano: 2013
ISBN: 978-83-7845-211-9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange