Menu

Amerykańska haubica 4,5 cala na szynach w opracowaniu Darka Zygmańskiego

31 maja 2016 - Galeria modelu, Inne, Modele naszych czytelników

Kilka słów od ojca prowadzącego…

Kilka dni temu dostałem maila od kolegi modelarza Dariusza Zygmańskiego, który za pomocą naszej stronki chciał się podzielić z czytelnikami swoim dokonaniem. Raduje sie serce me stare z faktu, że ktoś zagląda na naszą stronę, i że jej przesłanie nie jest tylko pustym frazesem. Darek także chce się podzielić z innymi swoją pasją i zaprezentować zaprojektowany przez siebie model pancerki na szynach. Brawo Darku, liczymy, że to nie ostatni Twój model zaprezentowany na łamach naszego bloga!

A cóż to za żelastwo?

Model przedstawia amerykańską haubicę 4,5′ model 1913 zamontowaną na podwoziu kolejowym. Nie jest może tak okazała, jak wielkie działa kolejowe budowane przez Kruppa, jednak jest przedstawicielem sporej rodziny artylerii na szynach. W wielu armiach świata działa i haubice polowe czy morskie montowano na platformach kolejowych i formowano zeń pociągi o wielkiej sile rażenia. Tego typu pociągi były popularne w armii włoskiej i służyły jako ruchome baterie ochrony wybrzeża nękając ogniem obce okręty u wybrzeży Italii.

Ale model! 🙂

Darek opracował model w skalach: 1:45 (kolejowej) oraz 1:35 (pancernej). Na zdjęciach widzimy model testowy (surówkę). Po sklejeniu modelik został pomalowany farbami humbrola, acz – jak rzekł lakiernik – efekt nie jest taki, jakiego się spodziewano 😉

Poniżej fotki wykonane przez autora modelu 🙂
halbica_01 halbica_02 halbica_06 halbica_04 halbica_05 halbica_03

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange