Menu

AK Real Colors – pierwsze starcie

24 marca 2018 - Warsztat

Ostatnio w sklepie Strefa Marzeń pojawiła się nowa seria farb modelarskich AK Real Colors. To farbki akrylowe, ale nie na bazie wody, tylko jakiegoś organicznego ustrojstwa. Farbki konfekcjonowane są w 10 ml słoiczkach podobnych do Tamiyowskich – nawet rozmiar mają niemal taki sam. Paleta kolorów jest szeroka, ale wyraźnie dobrana pod pancerkę.
Do testów wybrałam kolor Khaki green oznaczony RC 033.

Przygotowałem sobie kartonik, na którym naniosłem szary podkład, płyn do efektu spękań “Crackle medium” od Vallejo oraz płyn do efektu “heavy chipping” od AK Interactive. Farbkę nanosiłem pędzlem i aerografem, prosto ze słoiczka oraz rozcieńczoną.

Pierwsze wrażenia. Czuć, że to nie wodna farbka (choć nie jest to przyjemna woń etanolu ;)) – zapach nie jest mocny, ani natarczywy. Farbkę rozcieńczyć można: wodą, rozcieńczalnikiem na bazie izopropanolu ale taż levelling thinnerem od Gunze. W słoiczku ma konsystencję podobną do farbek tamiyi. Farbka schnie dość szybko i nie penetruje mocno kartonu, ani też go nie odkształca jak np typowo wodne Vallejo.

Rozcieńczona farbka całkiem dobrze rozprowadza się pędzlem. a aerografem wręcz bardzo dobrze – świetnie pracuje na niskich ciśnieniach. Nierozcieńczona trochę smuży przy pędzlu; po podniesieniu ciśnienia w aerografie równo się kładzie.

Z farbką Real Colors można spokojnie uzyskać efekt “Chipping”. Czerwone tło położyłem dla zwiększenia kontrastu.

Na podłożu pokrytym płynem “Carckle medium” zachowała się kuriozalnie. Rozcieńczona niby się porozdzielała w trakcie schnięcia…

…ale jest to dalece różne od oczekiwań, oraz od tego jak zachowuje się farbka Vallejo:
Nierozcieńczona po prostu pokryła powierzchnię zupełnie nie poddając się efektowi.

Krycie określiłbym jako średnie w porywach do dobrego. Faktura powierzchni jest mocno matowa. Chyba “najmatowsza” z jaką się dotychczas spotkałem.

Próba rozpuszczania pomalowanej i wyschniętej powierzchni:
Odporna na: whithe spirit od AK Interactive;
Nieodporna na: aceton, alkohol izopropylowy, wamodowski zmywacz do akryli, levelling thinner od Gunze.

Aerograf szybko i sprawnie umyłem acetonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange