Menu

Lokomotywa akumulatorowa AEG 1:25 projekt własny

29 stycznia 2015 - Galeria modelu, Opis taboru, Relacja z budowy

Przeglądając sobie w Google zdjęcia wszystkiego, co kolejowe, natrafiłem na czarno-białe zdjęcia małych akumulatorowych lokomotyw przetokowych używanych w przemyśle na początku XX wieku.
Temat – jak najbardziej dla mnie, bo i na szynach i niszowy 🙂
Poszperałem i wynalazłem w sieci jednej rysunek dość miernej jakości i kilka zdjęć z katalogu firmowego AEG właśnie takiej lokomotywy nazwanej AEG Schleppfahrzeug Größe II. Była tam informacja, że ten konkretny egzemplarz powstał w 1930 roku do obsługi Zakładów Wodociągowych w  Hildesheim.
Istotą tworzenia takich pojazdów było uproszczenie pracy przy obsłudze i manewrach w porównaniu do dominującej wówczas trakcji parowej, dodatkowo wyeliminowano duże zadymienie i parę towarzyszącą pracy parowozów.
Tak mi się spodobała ta lokomotywa, że powędrowała na warsztat i w dwa dni 😉 zaprojektowałem model kartonowy w skali 1:25.
Model ma odwzorowane wszystko co widać, łącznie z zawieszeniem i resorami. Nie bawiłem się przy tym w robienie pojazdu „od dołu”, ponieważ jest to model dla średnio-zaawansowanych modelarzy, który ma przybliżyć tę mało znaną konstrukcję kolejowym pasjonatom .

Na początek skleiłem “surówkę”:

My beautiful picture My beautiful picture My beautiful picture My beautiful picture
Po wprowadzeniu poprawek postanowiłem model wydać, ale samotnie stojący wydawał się taki „nijaki”, więc do projektu dodałem kawałek brukowanej ulicy z szynami.

1 2 3 4 5 6 7

Całość może nie jest jakoś specjalnie okazała rozmiarowo, ale na pewno cieszy oko ze względu na niespotykaną i spartańską konstrukcję, która ciekawie wzbogacającą kolekcję pojazdów szynowych.

Model został wydany sumptem wydawnictwa “Świat z Kartonu”.

Relacja z budowy modelu na niemieckim forum.

Secured By miniOrange