Menu

WR 360 C14 – lokomotywa spalinowa Wermachtu 1:35 – część 1

17 marca 2017 - Opis taboru, Recenzje, Relacja z budowy

Stavíme lokomotivu – czyli budujemy lokomotywę, jak mawiają Nasi sąsiedzi Czesi – skąd pochodzi model – wydawnictwo “PARODJA”. Pingwiniasty buduje wagonik wąskotorowy, Viking morduje się z moją 410D, więc i ja się wziąłem w końcu za kolejowe klejenie, a wybór padł na zakupiony wieki temu taki oto skład.

W wycinance znajdziemy lokomotywę WR360, wagon węglarkę o ładowności 14ton, wagon platformę SSys z nierealnym ładunkiem składającym się z czołgu Tygrys Królewski – wszystko w skali 1:35. Model graficznie wydany wzorowo – bardzo ładna, żywa kolorystyka, wyraźne linie. Niestety w modelach brak jest jakichkolwiek wzmocnień czy wręg, więc pierwszą rzeczą przy budowie mojej lokomotywy było naklejenie całej ostoi i podłogi na tekturę. Wymusza to pewne przeróbki (skracanie czy zwężanie niektórych elementów), ale wszystko będzie sztywniejsze. Opracowanie jest bardzo uproszczone, ale dzięki wspomnianej szacie graficznej będzie się pięknie prezentować po sklejeniu. Poza wzmocnieniami konstrukcji nie przewiduję żadnych udziwnień czy przeróbek – ma to być sklejanie dla samej radości sklejania. No i żeby moi Koledzy nie przeklęli mnie po serii samolotów, które popełniłem na koniec roku.

Sama lokomotywa – budowana przez kilka fabryk na terenie Niemiec od 1937 roku aż do roku 1950. Była niezwykle udaną konstrukcją i pracowała dzielnie aż do początku lat 80-tych. Jeszcze dzisiaj kilkanaście jest czynnych, jak np. we Frankfurcie czy w miejscowości Lužná u Rakovníka (Czechy) – są to koleje muzealne.

Model prezentuje lokomotywę wojenną, tzw. Wehrmachtsdiesellokomotiven des WR 360 C 14 (piękna nazwa). Używana była do transportu sprzętu i żołnierzy koleją na wszystkich frontach II Wojny Światowej – zawędrowały nawet do Afryki Północnej.

Tak wygląda prawdziwa spalinówka. Jedno zdjęcie zrobione tuż po wojnie, drugie współczesne (źródło: wiki.de):

No i moje postępy w budowie po pierwszym wieczorze:

Teraz zabawa w kółka i wszelkie duperele dookoła tychże 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange