Menu

Spacer wokół stacji

9 czerwca 2015 - Ciekawostki, Inne, KFNB

Korzystając z dnia wolnego oraz pięknej pogody, postanowiłem zabrać moją rodzinkę na spacer wokół stacji Bielsko-Biała Główna.

Łyk historii

Kolej do Bielska przywędrowała w latach pięćdziesiątych XIX wieku za sprawą władców Austrowęgier. Najpierw jako linia boczna z Dziedzic, a później przedłużono ją do Żywca.

W związku ze wzrostem ruchu pasażerskiego, końcem lat ’80 rozpoczęto budowę dworca na podstawie projektu Karola Schulza. Stary budynek dworcowy stoi nadal, nieco z boku. Można powiedzieć, że budynek dworca był otwierany dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 1890. W czasach PRL został pomalowany na żółto, polichromie i zdobienia w halach dworcowych zostały zamienione na surowy styl socrealizmu. Na przełomie wieków poddano dworzec gruntownej restauracji przywracając mu świetność z czasów Cesarskich i ponownie oddano w użytkowanie podróżnym to cudo architektury w 2001 roku.

Tak wyglądał bielski dworzec za czasów Austrowęgier.
Foto: wikipedia

Spacer

Nasz spacer zaczęliśmy od strony ulicy Podwale, spoglądając na stację od wschodu (po stronie obsługi ruchu towarowego). Kierowaliśmy się ku kładce nad peronami, czyli na północ. Po kładce przeszliśmy na zachodnią stronę stacji, gdzie jest zabytkowy dworzec i obsługa ruchu pasażerskiego. Kończąc nasz spacer na wysokości wlotu przejścia podziemnego łączącego perony przy południowej elewacji dworca.

Być na dworcu w Bielsku i nie zjeść bułki z pieczarkami (sławnej w całej kolejowej Polsce) to grzech śmiertelnie poważny! Zatem i my uraczyliśmy się owym specjałem i ruszyliśmy dalej w wędrówkę po części Bielska zwanej Małym Wiedniem, ale to już temat na inny wpis.

Galeria

Wybaczcie niską jakość zdjęć. Nasz aparat uległ poważnej awarii, i zostałem zmuszony do robienia zdjęć telefonem. Mam nadzieję, że niebawem kupimy jakiś aparat fotograficzny i będziemy mogli pokazać także inne zakątki kolejowego Bielska i z Białej (nie zapominajcie, że kiedy zakładano tu kolej, to były dwa odrębne miasta).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange