Menu

Sm02 – czyli mała zielona lokomotywka – relacja (część 1)

5 kwietnia 2016 - Relacja z budowy

Od dłuższego czasu chodził za mną projekt jakieś polskiej lokomotywy rodem z PKP. Niestety żaden duży projekt nie wchodził w grę, bo i czasu mało i zapał u mnie bywa słomiany, więc pomyślałem o czymś małym, zielonym, spalinowym z orzełkiem i napisem PKP na boku.

Jedynym pojazdem spełniającym te warunki była lokomotywka manewrowa Sm02

SM 02 foto by wikipedia

SM 02 foto by wikipedia

Dzięki rysunkom technicznym z wydawnictwa “Koleje małe i duże” i sporej ilości zdjęć znalezionych w sieci jak i tych, które dostałem od Kolegów (pozdrawiam przy okazji Andrzeja Px48 i Piotrka Dakowskiego 🙂 ) oraz od pasjonatów z Parowozowni Skierniewice projekt powstał bardzo sprawnie. W zasadzie tydzień rysowania i miesiąc jak nie dłużej czekania na wenę do sklejenia.

Model rozrysowałem tak, jak lubię najbardziej: fajnie wygląda, oddaje dużo szczegółów, jest ciekawie pomalowany i w skali 1:25 ale nie ma pierdyliona części i każdej możliwej śrubki. Jak się znajdzie jakiś fanatyk, myślę że bez problemy dorobi każdy element, jak w prawdziwej lokomotywie.

Projekt ten powstał z myślą o modelarzach mniej zaawansowanych, ale dodane też będą elementy waloryzujące, jak osobne żaluzje na silniku czy pokrywy,klapy.

Model zajmuje w sumie aż 8 stron A4 części, a to przede wszystkim dzięki sporej ilości elementów kabiny, łącznie z podwójnym poszyciem wewnętrznym i zewnętrznym. Jest też tam sporo szaf, parapecik, zegary i zbiornik paliwa jak keg do piwa 🙂 Cały czas jednak wprowadzam drobne poprawki, które są następstwem błędów znalezionych przy klejeniu testowym jak i cennych uwag Kolegów i Koleżanek z forów Konradus i Świat z kartonu.

Tak ma mniej więcej wyglądać:

Rysunek1

 

 

 

Relację będę prowadził cyklicznie, po zakończeniu jakiegoś większego etapu budowy.

Oczywiście wszelkie uwagi mile widziane 🙂

Na początek poszła rama podwozia wraz z podłogą i kółkami:

Później dorobiłem hamulce, wiązary, schodki i osprzęt na czołownicach: zderzaki i sprzęgi:

 

CDN 🙂

Jedna myśl nt. „Sm02 – czyli mała zielona lokomotywka – relacja (część 1)

Viking_BB

A ja tego smyka i tak pomniejszę do “Zerówki” 😛

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange