Menu

Rysujemy sobie model, czyli rzeźbiarstwo stosowane – WSTĘP.

26 lutego 2019 - Inne, Techniki modelarskie, Warsztat

Czołem Wszystkim!

Podczas jednej z rozmów z Marcinem wygadałem się, że “waloryzując” niektóre elementy rysuję je sobie sam na papierze milimetrowym,
a kiedyś to nawet wyrysowałem sobie cały model. No i wiadomo, od słowa do słowa przyszedł pomysł, abym zrobił taką małą serię artykułów o tym. No dobra, niech będzie, to jadziem!

Zacznijmy od początku…

Na początek, zgodnie z tytułem, mus być krótki wstęp! Dlaczemu? Ano temu, żeby było jasne, że nie nauczycie się tutaj “projektować modeli do wydruku”. To, co pokażę, jest swego rodzaju rzeźbiarstwem, często okraszonym metodą prób i błędów. Oznacza to, że najzwyczajniej rysuję części na bieżąco, rzeźbiąc, poprawiając, a w ostateczności rysując raz jeszcze.

Artykuły te mają na celu pokazanie, że tak na prawdę łącząc znajomość obróbki papieru, zwinne paluszki, szczyptę umiejętności kreślarskich i kilka podstawowych zagadnień matematycznych można zarówno wzbogacić gotową wycinankę o dodatkowe detale, jak i bez problemu samemu wykonać elementy infrastruktury kolejowej na podstawkę, czy nawet i cały model.

A konkretnie?

Na początek postanowiłem pokazać prosty wagon platformę, bez konkretnych źródeł czy planów, model bardziej sylwetkowy, niżeli jakieś arcydzieło – tak dla zobrazowania, jak to miało by wyglądać (na dniach powinien pojawić się wpis z relacją z jego budowy). Docelowo jednak, ponieważ dostępnych wycinanek o tematyce kolejowej na naszym rynku zdecydowanie nie brakuje, skupię się na budowie infrastruktury okołokolejowej, której to już tak za dużo to nie ma. Mam nadzieję, że każdy wyciągnie z tego coś dla siebie, być może uda mi się kogoś zainspirować, czas zweryfikuje, czy coś z tego będzie.

A jak nie, to zdejmiemy program z anteny!

W ramach amuse-bouche, wybitnie prosta podstawka montażowa, w skali 1:45 (specjalnie dla Ciebie królu skandynawski), o rozstawie szyn normalnotorowym (1435 mm). Użyte w tym przypadku materiały to tektura: 1 mm i 2 mm, papier milimetrowy i klej!

Materiały

Pojedyncze elementy:

Podstawka

A tak wygląda gotowa podstawka:

Podstawka montażowa.

Obiecuję popracować również nad zdjęciami, aczkolwiek nie spodziewajcie się spektakularnych efektów, ponieważ część ze swoich wynalazków realizuję w miejscu pracy zawodowej, późnymi wieczorami i niestety oświetlenie leży i kwiczy.
Ale będę próbował coś więcej z tego wykrzesać!

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie, może jakieś uwagi lub ciekawe propozycje co konkretnego byście chcieli zobaczyć – będziemy myśleć 😉

Pozdro Sześćset!
Hubcio 😉

2 myśli nt. „Rysujemy sobie model, czyli rzeźbiarstwo stosowane – WSTĘP.

Qba

Jak dla mnie – temat bomba. Będę śledził dalsze poczynania. Bardzo interesuje mnie taka “kartonowa samowolka” 🙂

Odpowiedz
Irek Hólbuj

kiedy co nowego pokażesz ?bo jestem ciekawy .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange