Menu

Parowóz Ol49 w skali 1:45 – cz. 14. Węgiel.

23 kwietnia 2019 - Relacja z budowy

Witajcie!

Dzisiejsza relacja będzie krótka, ale treściwa. 🙂 Opowiem, jak poradzić sobie z wypełnieniem tendra węglem. Oczywiście może być to każdy inny rodzaj wagonu węglarki i w różnej skali. Wystarczy dopasować elementy.

Na początku stworzyłem stelaż-wypełniacz, który będzie zapobiegał zapadnięciu się górki węgla w wagonie. Wszelkie łączenia zalałem cyjanoakrylem, by jeszcze wzmocnić konstrukcję. Rzeźba była tworzona “na oko”, tak aby całość dobrze wypełniała wnętrze tendra. 🙂 Nie zapominajmy o zostawieniu miejsca na górkę i węgiel. Górna połać stelażu musi być poniżej krawędzi ścianek wagonu. Nie możemy położyć kartonika na równo.

Na górze przykleiłem docięty fragment styropianu, który będziemy formować. Można go przytwierdzić klejem do drewna, papieru… Styropian mam w postaci cienkiej płyty. Zabezpieczała ona w transporcie tablicę korkową. 🙂 Warto sobie zostawiać różne rzeczy.

Szlifowanie styropianu to powolna praca kawałkiem papieru ściernego. Musimy to robić powoli i delikatnie, by nam ze styropianu kulki nie powypadały. Zaznaczam, że przed szlifowaniem niczym go nie utrwalałem.

Następnie przygotowujemy sobie odpowiedni węgiel. Ja grudkę zawinąłem w szmatkę i rozbiłem młotkiem. Potem to, co powstało w szmatce przesiałem na sitku.

Do przyklejenia węgla posłuży nam klej wymieszany z odrobiną czarnej farby, którą to substancją smarujemy nasz styropian i sypiemy na niego węgiel.

Oczywiście można to już uznać za koniec, bo w zasadzie zostawiamy całość do wyschnięcia, zrzucamy nadmiar węgla, który się nie przykleił i gotowe, jednak ja go jeszcze utrwaliłem.

Gdy konstrukcja troszeczkę mi podeschła i pozbyłem się resztek węgla, które po prostu odpadły, całość spsikałem rzadkim klejem w atomizerze. Ja mam firmy http://www.polakmodel.com/ ale pewnie rozwodniony wikol też się nada. 🙂

Po całkowitym wyschnięciu konstrukcji, całość jest twarda i stabilna, gotowa do montażu w modelu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange