Menu

Pancerny jamnik na szynach: Panzertriebwagen 16 – relacja z budowy cz. 7

19 lipca 2016 - Relacja z budowy, Techniki modelarskie

Słowo się rzekło, i trzeba było model poddać zabiegom “weatheringu”. Sprzyja temu “niesprzyjająca aura”, która trwa nieprzerwanie od tygodnia.
Panzertriebwagen 16 skala 0

Wash – mycie, które brudzi

Prawie 20 godzin trwała moja zabawa z washem. Użyłem specyfiku firmy AK interactive o nazwie enamel wash for DAK vehicles, i choć mój pojazd nigdy nie miał przydziału do Afrika Korps, to wash idealnie współgra z kolorem dunkelgelb. Wash to mozolna praca nakładania rzadkiego usyfiacza, i późniejszego zcierania naddatków przy pomocy benzyny lakowej. Trzeba pamiętać o zasadzie: emaliowe efekty na akrylowe kolory i odwrotnie. Chodzi o to, aby zcierając rozpuszczalnikiem naddatek washa, nie zetrzeć sobie koloru bazowego. Na etapie washa powstają przybrudzenia i zacieki.

“Diesel musi kopcić!”

Tak powiadają wiejscy posiadacze wypierdzianych Passatów w tedeiku, a skoro niemieckie maszyny kopcą bardziej niż przewiduje norma emisji Euro 6, to i na mojej maszynie nie mogło zabraknąć sadzy. Tu w zasadzie zadanie jest proste. Miejsca skąd może się wydobywac dym potraktowałem suchym pigmentem, ostrożnie nakładając go pędzelkiem, na powierzchnie lekko zwilżone pigment fixerem.

A na to wszystko – zasmażka!

Trzeba pamiętać, że pojazd trakcyjny zbiera na siebie pył z torowiska. Trzeba zatem lekko trysnąć aerografem matowy nalot w dolnej części modelu. Tu w ruch poszła mieszanina akrylowych farbek (wymieszanych by uzyskać brązowawy odcień) i akrylowego lakieru matowego, oczywiście dość mocno rozcieńczona.

“A załoga reperuje sieć”: J. Porębski

Jako rzekłem model doczeka się dioramki. Mam już załogę – to oddział niemieckiej dywizji pancernej z obsługi czołgów, który wyprodukowała firma Tamiya (MM no. 47). Skala co prawda jest 1:48, ale jeśli przyjąć, że chłopaki nie grzeszyły wzrostem – będzie pasować.
The crew

6 myśli nt. „Pancerny jamnik na szynach: Panzertriebwagen 16 – relacja z budowy cz. 7

Tw53

A może jako kolejny model coś wąskotorowego? Skoro w budowie jest juz Ty2 to jakąś spalinówkę:
2WLs50 z wyd Zetka lub
Lyd1-211 z GPM
oczywiście w skali 1:45 🙂

Odpowiedz
  Viking_BB

  To chyba prędzej Adam albo Patryk 🙂 oni bardzo lubią wąskie klimaty. Mnie te maszyny zbyt bawią, są jakies takie… śmiszne 😀

  Odpowiedz
    Viking_BB

    Nad tym tramlokiem kiedyś dumałem. Podobny jest jako freemodel, ale w H0. Fajne to jest bo takie niecodzienne 🙂 Na razie leci Ty 2, diorama do PT16, wagon… to tajemnica 😉 W kolejce ustawione czekają OKz32, SM02, i działo kolejowe…

    Odpowiedz
     Tw53

     Powodzenia przy dalszej pracy!
     Twoje modele wyglądają nie jak papier, ale jak prawdziwe! Gratujuje talentu!

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange