Menu

O Angielkach w Austro-Węgierskiej służbie.

18 stycznia 2019 - KFNB, Legendy kolei

Jak zapewne się orientujecie, jestem z urodzenia bielszczaninem, a to oznacza, że w moich żyłach płynie Cesarsko Królewska Krew 😉 Tak tak, dla nas Wiedeń był dłużej stolicą niż Warszawa, a moi pradziadkowie byli obywatelami Austro-Węgier. Nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, iż koleje KFNB są w kręgu moich zainteresowań. Postanowiłem przybliżyć Wam historię oraz tabor tychże linii, bo to właśnie przez moje miasto biegła jedna z nitek Kolei Północnej.

O ile historię pierwszych prywatnych linii w Cesarstwie opiszę w innych poście, to dziś zajmiemy się pierwszymi lokomotywami pełniącymi służbę w Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.

Łyk historii

Bliźniacze lokomotywy AUSTRIA i MORAVIA zostały dostarczone do na Kolej Północną w 1937 roku przez angielską fabrykę lokomotyw Robert Stephenson and Company z New Castle. Były to maszyny o układzie osi 1A, i masie 9,1 tony. Kocioł lokomotywy był obłożony drewnianymi listwami, a cylindry znajdowały się pod dymnicą.

Źródło: Wikipedia

Lokomotywa AUSTRIA prowadziła pociąg inaugurujący ruch pasażerski linii KFNB Floridsdorf do Deutsch-Wagram. W następnych latach koleje święciły wzrost popularności i okazało się, że angielskie maszyny są za słabe, aby sprostać rosnącym wymaganiom, skutkiem czego przeniesiono je do służby w Stockerauer Flügelbahn. Pojazdy zostały wycofane ze służby po tym, jak został wprowadzony zakaz używania w Austrii lokomotyw dwuosiowych. Zakaz ów był konsekwencją poważnego wypadku kolejowego na trasie Paryż-Wersal. Co prawda brano pod uwagę przebudowę ich do układu osi 1A1, jednak nigdy tego nie zrealizowano.

Co pozostało do dziś?

Nie zachował się żaden egzemplarz. Austriacy w 150 rocznicę uruchomienia kolei wznieśli monument przedstawiający parowóz AUSTRIA.

A co z tego mają modelarze?

Lokomotywa MORAVIA, została opracowana jako model kartonowy i wydana w skali 1:43 przez czeskie wydawnictwo ČTK. Jest czasem dostępna w drugim obiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange