Menu

Kanciaki, czyli na czym ćwiczyć malowanie i weathering

21 lipca 2015 - Techniki modelarskie, Warsztat

Jak już kiedyś wspominałem, czasem kleję mocno uproszczone modele próbne. Z reguły powstają z prostych wycinanek w mniejszej skali i są powiększane o jedno – dwa oczka modelarskie (np. ze skali “H0” do skali “0”). Służą świetnie do zapoznania się z bryłą pojazdu, ale w moim przypadku stanowią doskonały poligon doświadczalny w procesie nauki technik malowania i weatheringu.

Poza kilkoma modelikami w skali H0, które dokonały już żywota w rękach moich dzieci, mam w skali ZERO sklejone: Wurttemberską T3, WR 550 oraz Ls1000. Dwie ostatnie powiększane z H0.
Kanciaki_01 Kanciaki_02

Można oczywiście ćwiczyć na kawałku kartonu z naklejonymi elementami jak na zdjęciu poniżej, ale – moim zdaniem lepszy pogląd na sprawę daje bryła pojazdu. Warto zatem poświęcić kilka wieczorów na sklejenie próbnych modeli i kilkakrotne przećwiczenie technik malarskich, aby już na “prawdziwym modelu” wykonać wszystko pewną ręką i bez zbędnych poprawek.

Kanciaki_03 Kanciaki_04
Ostatnio w trakcie oglądania filmów sklejam powoli lokomotywę PT47 – potocznie zwaną “Petucha”. Oryginalna wycinanka Zetki była w skali H0, ale powiększyłem ją do 1:45. Nie wszystkie koła są szprychowane, część elementów została pominięta. Model ma służyć doborowi kolorystyki pyłów osiadłych na lokomotywie podczas eksploatacji, a później pewnie skończy jako wozidełko dla lalek 🙂

Kanciaki_05

Pamiętajcie: Ubung macht dem meister! – jak mawiał mistrz krzyżacki Ulrich von J. Trenujcie trenujcie, bo to zawsze procentuje 🙂

2 myśli nt. „Kanciaki, czyli na czym ćwiczyć malowanie i weathering

Jacek

Viking. Czy w ramach działu techniki modelarskie napisałbyś jak przygotowujesz (jeśli to w ogóle robisz) surowe wycinanki z przeznaczeniem do całkowitego malowania?

Odpowiedz
Viking_BB

Owszem mógłbym. Choć niewiele jest do opisywania, bo pod akrylowe farby używam emaliowego podkładu (Humbrol 001 albo innej matowej jasnoszarej farbki), a emalie kładę od razu na karton, tyle, że pierwsza warstwa jest malowana rzadką farbą.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange