Menu

III Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej – relacja z imprezy

22 października 2018 - Impreza kolejowa, Imprezy modelarskie

Weekend był pracowity i pełen wrażeń. Stary Viking wybrał się do stolicy, żeby wspólnie z ekipą Stacji Muzeum wziąć udział w imprezie zatytułowanej “III Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej” wlaśnie i odbywającej się w Muzeum Kolejnictwa. Wyjazd o piątej rano (żeby zdążyć na rano), przejazd składem ED-250 (humorystycznie zwanym “pendolino”) to wartość dodana.

Specjalnie na tę okoliczność powstał prosty model Adolfika w skali 1:25 – będzie niebawem dostępny na naszej stronie w pobieralni.

Przygotowaliśmy 10 stanowisk do sklejania modeli oraz trzy różne modele do wyboru: Adolfika, Mikołajka i Marcinka. Modeli było sporo (po kilkaset sztuk każdego), do tego klej, nożyczki, przyrzady do bigowania – słowem “Full profeska”.


I zaczęło się już w sobotę. Nieprzebrane tłumy przetaczały się przez muzeum zwiedzając ekspozycję stałą, skansen parowozów oraz naszą imprezę, która odbywała się w sali lustrzanej muzeum.

Modele szły jak ciepłe bułeczki, i w zasadzie przez cały czas byli chętni, a przez większość czasu brakowało wolnych stanowisk. Kleili i młodsi i starsi, córcie, synusiowie, mamusie, tatusiowie, babcie i dziadkowie 🙂 Wiele modeli rozdaliśmy, żeby dzieci mogły sobie skleić lokomotywę w domu. Niektórzy byli ciężko zdziwieni, że modele są darmowe – ważne, że wychodzili zadowoleni.


I tak było też w niedzielę 🙂

Niestety przy takim ruchu niewiele jest czasu, żeby zrobić jakąś sensowną fotkę, a co dopiero porozmawiać. A okazja do rozmowy była niebywała, bo udało mi się wreszcie poznać nestora polskiego kartoniarstwa kolejowego – pana Tadeusza Dąbrowskiego (autora książek dla modelarzy oraz modeli kartonowych wydawanych przez firmę Delta-Te). Mam nadzieję, że nawiąże się między nami współpraca, gdyż pan Tadeusz chce wydać jeszcze kilka pozycji dla modelarzy, a my wiemy jak się składa książki… nie omieszkamy się pochwalić szczegółami.

Sama wystawa przedstawiała makiety modułowe H0, H0e oraz trociki w skalach H0 oraz G – ten ostatni przygotowany przez firmę PIKO.

Swoje stanowiska miały też sklepy modelarskie: Przystanek oraz dobrze Wam zapewne znany, zaprzyjaźniony Świat Modeli Kotebi. W sklepie przystanek wypatrzyłem skarpetki z EN-57, i moje córy dostały odjazdową garderobę 🙂

Na koniec powiem tylko, że atmosfera była wspaniała, ciepła rodzinno-koleżańska. Dziękuję ekipom Stacji Muzeum, Niezależnego Kolejowego Projektu Modelarskiego, Przystanku oraz Kotebi za współpracę (Agnieszce za kawę dostarczoną w chwili, kiedy nie mogłem odejść od stołów). Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja, żeby razem popracować nad propagowaniem modelarstwa kolejowego.

Tuż za drzwiami wejściowymi przycupnął sobie  Panzertriebwagen 16, i obserwował wszystko dumnie prężąc lufy artylerii. Udało mi się zrobić fotkę 🙂 

Pod ścianą drzemał jakiś wąskotorowy wehikuł, nie przeszkadzaliśmy mu zupełnie.

W trakcie imprezy prosiłem rodziców, aby wysyłali nam fotki sklejonych modeli. Jakaż była moja radość, kiedy się okazało, że już w niedzielne popołudnie dostaliśmy pierwszą fotkę od Pana Krzystofa Napierały, który wraz z synem Kacprem skleili komplet lokomotyw dostępnych na imprezie. Gratulujemy i mamy nadzieję, że chłopaki skleją też inne nasze modele.

I właśnie dla tego uśmiechu warto prowadzić Kartonową Kolej.

– Wasz Marcin “Viking_BB” Jakubiec

4 myśli nt. „III Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej – relacja z imprezy

Zdzisław

Brawo, Brawo, Brawo !!! Gratuluję udanej imprezy szkoleniowo-modelarskiej. Jest nadzieja, że kartonowa kolej będzie jeszcze klejona. Choć oferowane równocześnie modele PIKO są kuszącą alternatywą.

Odpowiedz
  Viking_BB

  Ja jestem zdania, że jeedno nie wyklucza drugiego. Kartonowe modele budynków i taboru są świetnym uzupełnieniem makiety. A od jakiegoś czasu są nawet jeżdżące kartonówki – mam na myśli zestawy oferowane przez Kotebi.

  Odpowiedz
Dawid Czyrnek

Witam bede 19pazdiernika specjalnie z Krakowa

Odpowiedz
  Viking_BB

  Do zobaczenia zatem 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange