Menu

FS 207 “Sogliola” + wagon typu F – darmowy model

23 grudnia 2015 - Ciekawostki, Darmowy model, Galeria modelu, Opis taboru

Untitled-1
Dziś udostępniamy model spalinowej lokomotywy manewrowej typu FS 207 “Sogliola” z krytym wagonem towarowym typu F. Pojazdy te służyły we włoskich kolejach państwowych. Model jest opracowany w skali 1:64 (S) i w najczęściej spotykanym malowaniu.

FS 207 i 208 w Wikipedii

FS 207 i 208 w Wikipedii

Krótka rysa historyczna

Lokomotywa FS 207 “Sogliola”

Na podstawie artykułu z włoskiej Wikipedii

Lokomotywy manewrowe typu FS 207 i 208 były powszechnie zwane “Sogliola (płastuga/flądra)” lub “Badoni“. Były budowane we włoskiej fabryce Antonio Badoni Lecco (ABL) na licencji niemieckiej firmy Brauer od 1939 do 1952 roku w kilku odmianach. Pracowały głównie obsługując małe stacje, bocznice przemysłowe oraz wojskowe wykonując prace manewrowe. Pojazdy były wyposażone w dosć szeroką gamę silników benzynowych i Diesla dostarczanych rzez fabryki Fiata. Napęd przenoszony był z czterobiegowej skrzyni biegów poprzez łańcuchy i koła zębate na koła obu osi. Pojazdy te osiągały prędkość ok 30 km/h, co w zasadzie wystarczało do wypełnienia powierzonych im zadań.

Podczas II Wojny Światowej pełniły służbę we włoskiej armii biorąc udział w działaniach wojennych w północnej Afryce. Przez żołnierzy były przezywane: “scatola di sardine (puszka sardynek)” lub “armadio viaggiante (podrużująca szafa)”.

Wagon tipo F

Kryte wagony towarowe typu F (później Ghkkms) były w okresie międzywojenym bodowane w różnych wersjach przez kilka włoskich fabryk. Powstało ich ponad 10 tysięcy sztuk. Kilka z nich trafiło także na PKP, gdzie zaklasyfikowane były do typu Kdn. W naszej Pobieralni znajduje się już model takiego wagonu w skali 1:45 🙂

Model

Model jest prosty, przeznaczony dla początkujących modelarzy – jest częścią serii “Moja Pierwsza Kolejka”. Model do pobrania w formacie .PDF. Reszta modeli z serii do pobrania w dziale Pobieralnia.
Kliknij w ikonkę aby pobrać/click icon to download/klikněte na ikonu pro stažení/klicken Sie auf Ikone zum Download

Poniżej fotki modelu testowego wykonanego przez autora.

Życzę radości z klejenia i satysfakcji z ukończonego modelu.

P. S.

Nie jestem faszystą, ani też faszyzmu nie popieram. Chciałem się tylko wstrzelić z klimatem w epokę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange