Menu

Dworzec PKP Baranowice Śląskie – galeria dioramy kolejowej

18 października 2018 - Galeria modelu

Dlaczego warto budować kartonowe modele kolejowe w małej skali H0 (1:87)?
Moim zdaniem jest to skala raczej trudna dla modelarza kartonowego ze względu na małe wymiary modeli taboru. Z drugiej zaś strony, na rynku modelarskim dostępna jest dla tej skali szeroka oferta kartonowych modeli infrastruktury kolejowej. Można więc coś z tego sobie zestawić w postaci dioramy. Poniżej prezentuję przykład zamodelowania małej stacyjki, właściwie przystanku osobowego – „Baranowice Śląskie” (obecnie dzielnica miasta Żory).

O modelowanym obiekcie

Jadąc w kierunku Skoczowa drogą DK81 po przejechaniu przez Żory mijamy po lewej stronie niepozorne ruiny nieczynnego budynku dworcowego. Stoi on obok nadal czynnej dwutorowej linii kolejowej. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z wyprawy fotograficznej do tego miejsca, którą odbyłem w 2015 roku. Można się na nich doszukać następujących obiektów, które chciałem modelować: budynek dworcowy z przyległym magazynem, plac przed magazynem, zarośnięty peron pomiędzy torami, fragment wiaty peronowej.
O modelu

Dioramę „Dworzec PKP Baranowice Śląskie” zbudowałem z kartonu w skali H0 (1:87).
Do budowy wykorzystałem modele kartonowe wydane przez różnych producentów: „Świat Modeli”, GPM, ZETKA, KoTeBi i innych. Na dioramie próbowałem odtworzyć klimat tego dworca z lat 60-tych, 70-tych ubiegłego wieku, a wiec w epoce królowania trakcji parowej.
Ponieważ nie dysponowałem dokumentacją tego miejsca w tamtym czasie – swoją wizję oparłem na tym co widać tam dzisiaj, oraz na moich wspomnieniach śląskich stacyjek z dawnych lat. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie modelarska „licentia poetica”.
Czy mi się udało – oceńcie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange