Menu

Drezyna pancerna BD-41 w skali 1:45

29 listopada 2015 - Darmowy model, Galeria modelu

Moje życie to chaos i wielowątkowość. Jako, że drobnica oraz rozrząd pary w moim TKh100 daje mi ostro w kość, to dałem się zarazić kanciatym tematem wojennym. Na warsztat poszła radziecka drezyna pancerna BD-41 (Бронедрезина БД-41). Modelik jest oparty o darmową wycinankę autorstwa kolegi Lubosza, a dostępną dla wszystkich tutaj. Kilka elementów dodatkowych postanowiłem dodać obejrzawszy publikację pt. “ОТЕЧЕСТВЕННЫЕ БРОНЕДРЕЗИНЫ И МОТОБРОНЕВАГОНЫ

Trochę historii

To jedna z kilkunastu drezyn pancernych wyprodukowanych między rokiem 1941 a 1942 dla armii czerwonej. Ten typ – wyprodukowany przez moskiewską fabrykę Wojtowicza – był opancerzony płytami grubości 8–10 mm i uzbrojony w jedną wieżyczkę z armatą z dwuwieżowego czołgu T-26. Obsada pojazdu to 4–6 osób.

O modelu

BD41_T26_01
Model jest bardzo solidnie zaprojektowany, wszystko elegancko do siebie pasuje. Co prawda pomniejszałem go z 1:25 do skali zero, ale przy zmianie grubości podklejek – poszło bezboleśnie. Z mojej strony w zasadzie doszło onitowanie, uchwyty osłon maźnic oraz imitacje zawias. Model został pomalowany i upaćkany. Poszperawszy trochę w sieci dowiedziałem się, że najodpowiedniejszym kolorem malowania będzie humbrol 155/pactra A30. Korpus został przeze mnie “poobijany” i “pokorodowany”, następnie nałożyłem czarny wash, a na koniec lekko przykurzyłem całość tryskając matowym nalotem w kolorze uzyskanym ze zmieszania tamiya medium grey z desert yellow w stosunku “na oko”.

Model w zasadzie nie ma podwozia ani wnętrza. To wynik homeopatycznej wręcz ilości dokumentacji pozostałej po wojnie, oraz z faktu, że poszczególne egzemplarze radzieckich drezyn opancerzonych mocno się od siebie różniły.

Wymiary modelu:

Długość: 11,5 cm
Wysokość: 5 cm
Szerokość: 6,5 cm

Galeria modelu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange