Menu

Cysterna typu “HALLE” w skali 1:45 – cz. 1

17 listopada 2016 - Relacja z budowy

W trakcie zajęć modelarskich w Strefie Marzeń od jakiegoś czasu kleiłem sobie model cysterny typu “HALLE” wydanej przez ADW. Jakoś nigdy nie pamiętałem, żeby zabrać na “kółko modelarskie” aparatu, żeby uwiecznić postępy w powstawaniu modelu. Ostatnio postanowiłem do własnego życia wprowadzić pewne zmiany. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że nie ma mnie już na Fejsie – to jedna z tych zmian. Od teraz w piątkowe i sobotnie popołudnia w Strefie oddam się projektowaniu nowych modeli, a sklejaniem zajmę się w domowym zaciszu.

Model z ADW

Model ten wyszedł już dość dawno temu sumptem ADW w mojej ulubionej skali 1:45 (nie ma za co Adaś!), a zaprojektowany został przez Adriana Wandtke. Model przedstawia przedwojenną niemiecką cysternę do przewozu benzyny. Do modelu dokupiłem sobie zestaw elementów wycinanych laserem oraz (bo kto bogatemu zabroni!) kalkomanię – o dziwo, dostępną w sklepie GPM-u.

…jak feniks z popiołów”

W trakcie klejenia ostoi (a w zasadzie po sklejeniu całej kratownicy i wideł maźniczych) zdarzył się straszny wypadek. Otóż upuściłem model i złapałem go pomiędzy kolana znacznie zmieniając jego geometrię na taką składającą się głównie z linii łamanych. Z ust mych wyrwało się gromkie: “Kobieta oddająca własne ciało do dyspozycji większej liczbie osób w celu osiągnięcia przez nie zaspokojenia seksualnego i pobierająca za to wynagrodzenie!!!”* Chcąc, nie chcąc, trzeba było ramę skleić ponownie z odtworzonych elementów. Układ hamulcowy –jak to zwykle bywa, wymaga cierpliwości, uwagi oraz drucików i pręcików. Niektóre elementy hamulców znajdziemy w zestawie “laserków”.

Swoją drogą ceowniki w wycinance zaprojektowane są z 2 warstw: zewnętrznej i wewnętrznej, i mniejsze “c” wklejamy do większego “C”. Jest to dość trudna technika, i początkujący modelarz może się zniechęcić do dalszej budowy już na początkowym etapie pracy 🙁 Sporo uwagi i wprawy wymaga też wycięcie ażurowych poręczy i drabinek. Ja korzystam z nożyka oraz maty i, do prawdy, nie wiem jak ludzie radzą sobie z nożyczkami przy wycinaniu takich elementów.
cysterna_01 cysterna_02
cysterna_03
cysterna_04

Sam zbiornik raczej nie nastręcza trudności. Tu też pokusiłem się o kilka nitów i śrub.
cysterna_06 cysterna_07 cysterna_08

Walorka

Model chcę zrobić w malowaniu zaproponowanym przez autora wycinanki, ale ze śladami eksploatacji. Czeka mnie pewne wyzwanie, bo żółty kolor to trudny temat z racji kiepskiego krycia tego koloru. Mam jednak “kanciaka”, na którym ćwiczę malowanie żółtym kolorem z zastosowaniem “preshadingu”.
cysterna_09

* …definicja wykrzyknika z Wikipedii

3 myśli nt. „Cysterna typu “HALLE” w skali 1:45 – cz. 1

Ryszard

Bardzo ładnie wyglada ta odrestaurowana rama. Mnie też się zdarza od czasu do czasu coś wypuścić z rąk i wydaje podobny okrzyk, z tym że to swojskie słowo poprzedzone jest samogłoską siódmego przypadku deklinacji. Jeżeli pomalowałeś tę beczkę, to napisy na niej będziesz również malował, czy znajdują się one w zestawie kalkomanii ? Litery są duże, więc malowanie nie byłoby zbyt trudne. POZDRAWIAM

Odpowiedz
    Viking_BB

    Rysiu. Napisy na ramę są na zestawie kalkomanii, są tez napisy na tablice oraz – rzecz jasna – na zbiornik.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange