Menu

Br 98 307 czyli adamowy PtL 2/2 w skali 1:35

28 grudnia 2016 - Darmowy model, Galeria modelu

Witam

Zostałem wywołany do tablicy przez Marcina w jego wpisie o PtL 2/2 aby pokazać swój model kartonowy tej pięknej lokomotywki, co z nieukrywaną radością robię.

Model w skali H0 jest dostępny za darmo na tej stronie . Jest bardzo prosty, ale fajnie rozrysowano wszystkie elementy, a ponieważ konstrukcja ta, ze względu na swój niewątpliwy urok, bardzo mi się podoba, więc postanowiłem ją popełnić. Skala mojego modelu po zbudowaniu, to 1:35 (miałem zamiar zrobić większą kolekcję niemieckich BR… w tej skali, na półce stała już Br 03-10). Z modelu w H0 wziąłem wymiary podstawowe, reszta, tj koła, elementy napędu, silniki czy wnętrze robiłem od podstaw. Lokomotywa została wzbogacona o dużo drobnych elementów jak nity, ryflowanie blach czy zawiasy. Pomalowałem ją na czarno w barwy DR (Deutsche Reichsbahn) i dostała oznaczenie Br 98 307. Model pomalowałem na koniec półmatowym lakierem, ale na zdjęciach strasznie się błyszczy – w rzeczywistości wygląda o niebo lepiej.

Lokomotywa ta, na kolejach niemieckich nosiła przezwisko glaskasten lok – dosłownie w tłumaczeniu – lokomotywa-szklarnia, i tak faktycznie wyglądała. Bardzo cieszy oko 🙂

Mój model został około rok temu przeniesiony do innej parowozowni i obecnie stacjonuje w Torpoint w Wielkiej Brytanii.

Strasznie mi się ten karaluszek kolejowy podoba, i możliwe, że jeszcze kiedyś do niego wrócę, ale już jako autor projektu. Mam bardzo dużo zgromadzonych rysunków i zdjęć tej lokomotywy, więc będę mógł się pobawić w projektowanie. Ale to pieśń przyszłości.

Adam

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange