Menu

Ty 2 (ex BR 52) w skali 1:45 – Relacja z budowy cz. 3

20 lutego 2017 - Relacja z budowy

Dawno już nie pokazywałem postępów w budowie mojej Ty 2 (ex BR 52). Atoli z powodu prac nad innymi modelami, atoli z powodu użerania się z wieloma tak malutkimi częściami, że ciężko je sfotografować.

Na ostoi przybywa drobnych części (uzupełniłem śruby, które odpadły pod naciskiem moich paluchów), ale przybyła też podłoga budki. Podłoga budki ma zrobione deskowanie, choć jeszcze nie jest pomalowane. Dokleiłem też cylindry i wał hamulcowy.

Doklejam też drobnicę do kotła.

Nieodłącznym elementem układu hamulcowego lokomotyw (nie tylko parowych) są zbiorniki ciśnienia. Tu nie obyło się bez odrobiny szpachlowania na sferycznych powierzchniach. Gdyby ktoś pytał, to do takich drobnych elementów używam WhitePutty firmy Tamiya. Ma bardzo gładką konsystencję i świetnie współpracuje z levelling thinerem od Mr. Hobby 🙂

Niebawem dokleję do ostoi silniki parowe, które już są pomalowane kolorem bazowym. Na silnikach wykorzystałem cylindrowe zawory bezpieczeństwa, które w swojej ofercie ma Mariomodelario.

Jak już wiecie, do mojej lokomotywy będzie doczepiony tender wannowy (dawcą tendra była wycinanka “Kriegslok BR52”). Niestety, tender wannowy nie należy do łatwych. Mam na myśli powierzchnie czołowe tendra, które są sferoidalne. W wycinance przewidziano bardzo skromny szkielet podpierający te ściany. Przy pomocy kserokopiarki dorobiłem za wczasu kilka części W7a i W8a i zagęściłem użebrowanie ścian czołowych. Kolejnym koszmarkiem modelarza jest poszycie tej części wanny. Jego kształt w zasadzie tylko w pewnym stopniu można przyjąć jako rozwinięcie tej sferoidy. Próbowałem na kilkanaście sposobów uformować i ułożyć to poszycie, ale się po prostu nie da! Po drugie jest ono nieco przyduże, co zapewne wynika z przeskalowania modelu. Tak czy owak trzeba będzie dokonać dodatkowych nacięć, docięć i przycięć. Rozważam też użycie masy modelarskiej i wypełnienie szkieletu wyżej wspomnianą, a potem szlifowanie itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że nie jesteś robotem *

Secured By miniOrange